Full results of Warwickshire County Council elections in our area
Lapworth and West Kenilworth: John Cooke - elected Conservative (1602 votes). Other candidates: Kate Dickson,
Liberal Democrats (655 votes); Joshua Payne, Labour (246 votes); Samuel Porter, Green (96 votes); Ian Tyres, UKIP (58 votes).
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdPark Hill: Dave Shilton - elected Conservative (1591 votes). Other candidates: Rachel Clayton, Liberal Democrats (699 votes); John Dearing, Green (317 votes); Audrey Elizabeth Mullender, Labour (390 votes).
St John’s: Alan Cockburn - elected Conservative (1486 votes). Other candidates: Pippa Austin,
Green (162 votes); Richard Dickson, Liberal Democrats (1385 votes) Martin Mackenzie, UKIP (102 votes); Wallace McDowell, Labour (378 votes).
Cubbington and Leek Wootton: Wallace Redford - elected Conservative (1725 votes). Other candidates: Nicholas Hoten, Labour (465 votes); Helen James, Liberal Democrats (302 votes); Chris Philpott, Green (275 votes).
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdLeamington Milverton: Bill Gifford - elected Liberal Democrats (1907 votes). Other candidates: Will Bryce, Green (116 votes); Anne-Marie Campion, Conservative (839 votes); Andy Marshall, Labour (383 votes).
Leamington North: Sarah Boad - elected Liberal Democrats (1501 votes). Other candidates: Stacey Calder, Conservative (835 votes); Diana Katharine Taulbut, Labour (960 votes); Marcia Elaine Watson, Green (126 votes).
Leamington Clarendon: Nicola Davies - elected Liberal Democrats (998 votes). Other candidates: Elizabeth Phillips, Conservative (944 votes), Will Roberts, Green (139 votes), Gerry Smith, UKIP (76 votes); Jerry Weber, Labour and Cooperative (771 votes).
Leamington Brunswick: Jonathan Chilvers - elected Green (1340 votes). Other candidates: Louis Adam, Liberal Democrats (78 votes); Samuel Carter, Conservative (233 votes); Jojo Norris, Labour (774 votes).
2017 election result
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdLeamington Willes: Matt Western - elected Labour (1244 votes). Other candidates: Martin Luckhurst, Green (940 votes), Sean Rose, Conservative (430 votes); Simon Wheeler, Liberal Democrats (95 votes).
Whitnash: Judy Falp - elected Whitnash Residents Association (1154 votes). Other candidates: Adrian Barton, Independent (323 votes); Eloise Chilvers, Green (218 votes), Jules Morgan, Conservative (253 votes); Dave Rawcliffe, Labour (419 votes); Chris Walsh, Liberal Democrats (41 votes).
Warwick North: Pam Williams - elected Conservative (1172 votes). Other candidates: Helen Adkins, Labour (1011 votes); Chris Begg, Liberal Democrats (177 votes); Tracey Drew, Green (99 votes); Alastair Macbrayne, UKIP (141 votes).
Warwick West: John Holland - elected Labour (1263 votes). Other candidates: Dale Cox, Liberal Democrats (268 votes); Bob Dhillon, UKIP (137 votes); Clare Hopkinson, Conservative (1259 votes); Pam Lunn, Green (109 votes).
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdWarwick South: Parminder Singh Birdi - elected Conservative (1409 votes). Other candidates: Kelvin Lambert, Liberal Democrats (579 votes). Mark Skinner, UKIP (163 votes); Matt Swift, Green (195 votes); Serhan Wade, Labour and Cooperative (486 votes).
Budbrooke and Bishops Tachbrook: Les Caborn - elected Conservative (2082 votes). Other candidates: John Cooper, Liberal Democrats (361 votes); Derrick Knight, Green (155 votes); Colin Quinney, Labour (533 votes).
Wellesbourne: Anne Parry - elected Conservative (1852 votes). Other candidates: James Briggs, Labour (163 votes). Roger Fisher, Green (110 votes); David Johnston, Liberal Democrats (1201 votes); Frank Rietz, UKIP (122 votes).
Kineton and Red Horse: Chris Williams - elected Conservative (1351 votes). Other candidates: Rob Ballantyne, Green (114 votes); Edward Fila, UKIP (143 votes); Patrick Jenkins, Labour (178 votes); Laura Steele, Liberal Democrats (1218 votes).
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdFeldon: Bob Stevens - elected Conservative (1901 votes). Other candidates: Pat Hotson, Green (174 votes); Matthew Panton, Labour (356 votes); Bev Veasey-Walshe, Liberal Democrats (436 votes).
Southam, Stockton and Napton: Andy Crump - elected Conservative (1854 votes). Other candidates: Ros Grant, Labour (514 votes); Andrew Milton, Liberal Democrats (127 votes); Derek Price, Green (129 votes).